D Sınıfı Sürücü Belgesi

Kullanılacak Araç : motorsiklet, Kamyon, Kamyonet, Otomobil

Yaş Şartı : 22 Yaşını Bitirmiş Olmak

Diğer Araçları Kullanma Yetkisi : B-C- F Sınıfı Araçları Sürer

Tahsil Durumu : En Az İlköğretim Mezunu Olmak

D Sınıfı Sürücü Belgesi (Çekici kullanacaklar için)
• 2918 sayılı Trafik Kanununa göre D sınıfı ehliyet alabilmek için en az 22 yaşını bitirip 23’den gün almak gerekmektedir.
• Şu andaki yönetmeliğe göre en az Ortaokul veya İlköğretim diploması sahibi olmak gerekli.(2011 yılına kadar ilkokul mezunları ehliyet alabilmektedir.)
• D sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil,Minibüs,Kamyonet,Kamyon.Tır (Çekici) kullanılabilmektedir.(D Sınıfı ile Otobüs Kullanılmaz)
• Direk D Ehliyet alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur.
• B ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar Motor ve Direksiyon sınavlarına tabi tutulur.
• C ve E ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar sadece Direksiyon sınavına tabi tutulur.
• 2918 sayılı Trafik Kanunundan Alıntı…..
 
Madde 85
E Sınıfı Sürücü Belgesi sahipleri D Sınıfı Sürücü Belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları kullanabilmeleri için sürücü kurslarında römorkluveya yarı römorklu araçlarla uygulamalı sınava tabi tutulurlar. Bu durum sürücü belgesine de işlenir. Ancak, E sınıfı sürücü belgesini 28.04.1997 tarihinden önce alanlar,D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları kullanabilmeleri için ayrıca uygulamalı sınava tabi tutulmazlar. Bu durumda olanlar D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları E sınıfı sürücü belgesi ile kullanabilirler.
 
Römork Takarak Araç Kullanma :
 
Madde 86
B, C ve E Sınıfı Sürücü Belgesi sahipleri, araçlarına ençok yüklü ağırlığı 750 kg.’a kadar olan (750 kg. dahil) hafif römorklardan birini takıp kullanabilirler. 750 kg.’ın üstündeki römorkları araçlarına takıp kullanabilmeleri için uygulamalı sınavlardan geçirilmiş olmaları ve belgelerine işlenmiş bulunması mecburidir. Uygulamalı sınavlar römork takılmış araçla yapılır.

D Otobüs Ehliyeti

27 Nisan 1997 tarihine kadar alınan “E” sınıfı sürücü belgesi ile Çekici kullanılmaktadır.Bu tarihte yapılan düzenlemeyle Çekici kullanabilmek için “D” Ehliyet alma zorunluluğu getirilmiştir. Eğitim süresi 7 haftadır. 12 saat ilkyardım, 35 trafik ve çevre bilgisi, 20 saat motor ve araç tekniği bilgisi dersi ile 45 saat direksiyon dersi alır. Sınavlarda 50 trafik, 40 motor, 30 ilkyardım sorusu sorulur. Motor soruları dizel ağırlıklı sorulur. Yaş şartı 23 C sınıfı ile kamyon, otomobil, traktör, kamyonet, münibüs kullanılır. E sınıfı ile otobüs, kamyon, otomobil, traktör, kamyonet ve münibüs kullanılır. D sınıfı ile çekici(tır), kamyon, otomobil, traktör, kamyonet,münibüs kullanır. E sınıfı sürücü belgesi 1997 nisan ayından sonra alınmış ise çekici kullanamaz D sınıfı sürücü belge alma zorunluluğu vardır.B ehliyeti varsa sadece motordan 40 soruya sınava C/E ehliyeti varsa sadece direksiyon sınavına girecek.(Ek:09.09.1997-23105) Ancak, E sınıfı sürücü belgesini 28.04.1997 tarihinden önce alanlar, D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları kullanabilmeleri için ayrıca uygulamalı sınava tabi tutulmazlar. Bu durumda olanlar D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları E sınıfı sürücü belgesi ile kullanabilirler